ADELE POLSKA

Urodziła się 5. maja 1988 roku w dzielnicy Tottenham w Londynie jako córka samotnej, nastoletniej matki - Penny Adkins. Wpływ na pasję Adele do muzyki miał girlsband Spice Girls, który, jak twierdzi piosenkarka, „ukształtował tę osobę, którą jestem dzisiaj”.

 

W wieku jedenastu lat wraz z matką przeniosła się do West Norwood, które było inspiracją dla jej utworu „Hometown Glory”, napisanego w wieku szesnastu lat. Po przeprowadzce do południowego Londynu zainteresowała się stylem R&B oraz artystkami takimi jak Aaliyah, Destiny’s Child czy Mary Jane Blige. Adele twierdzi, że jednym z jej najbardziej decydujących momentów w życiu był występ Pink w Brixton Academy: „To była piosenka Missundaztood, więc miałam jakieś 13 albo 14 lat. Nigdy nie słyszałam, będąc w pomieszczeniu, kogoś kto tak śpiewa. Pamiętam to uczucie, jakbym była w tunelu aerodynamicznym, jej głos po prostu mnie uderzył. To było niesamowite”.

 

Adele Laurie Blue Adkins

Artystka przez wielkie "A"

W maju 2006 roku Adele ukończyła szkołę BRIT School for Performing Arts & Technology w Croydon, gdzie była koleżanką z ławki takich piosenkarek jak Leona Lewis czy Jessie J. Jak twierdzi piosenkarka, jest niezwykle wdzięczna szkole za pielęgnowanie jej talentu. samo ukończenie szkoły nie było wcale takie pewne. W pewnym momencie Adele groziło wydalenie z racji... notorycznych spóźnień. "Przychodziłam do szkoły o kilka godzin za późno - wspomina Adele. - Po prostu spałam. Nie wagarowałam, ale spałam. Nie mogłam się rano obudzić. Mało brakowało, a zostałabym wyrzucona ze szkoły za te ciągłe spóźnienia."


Na projekt szkolny Brytyjka nagrała trzy dema, które przekazała później przyjaciółce, która umieściła je na Myspace. Osiągnęły tam spory sukces i doprowadziły do dwóch maili od wytwórni XL Recordings. Adele lekceważąco odpisuje: "Proszę więcej do mnie nie pisać. Jestem zajęta." Po namowach decyduje się jednak na spotkanie z Nickiem Huggetem. Wciąż jednak powątpiewała, czy oferta jest prawdziwa, ponieważ jedyną wytwórnią jaką wtedy znała było Virgin Records. Obawiając się oszustwa poprosiła przyjaciela - Bena Thomasa - o pójście z nią na spotkanie. We wrześniu 2006 roku, mając zaledwie 18 lat Adele podpisuje kontrakt z XL Recordings.

Nick Huggett w XL przedstawił Adele managerowi Jonathanowi Dickinsowi z September Management, który w czerwcu 2006 stał się jej oficjalnym reprezentantem. W tym czasie September zarządzało karierą Jamie T, który, jak się okazało, był wielkim fanem Brytyjki. We wrześniu 2006 roku Huggett podpisał z Adele kontrakt z wytwórnią XL Recordings. Adkins użyczyła również swoje głosu w piosence Jacka Peñate „My Yvonne”, który znalazł się na jego debiutanckim albumie. W październiku 2007 roku, Adele wydała swoją przełomową piosenkę „Hometown Glory”.

 

 

"I make music for ears, not for eyes" ~ Adele

 

Adele stała się pierwszą laureatką Brit Awards, Critics Choice, oraz okrzyknięta została „topowym debiutantem” 2008 roku, podczas corocznej ankiety BBC z krytykami muzycznymi, a album "19", nazwany wiekiem, w którym rozpoczęła nad nim pracę, wkroczył na brytyjskie listy przebojów, wskakując na pierwszą pozycję.

 

8 lutego 2009 roku Adele 51. ceremonii wręczenia nagrody Grammy odebrała dwie statuetki za wygraną w kategoriach „Najlepszy nowy artysta” i „Najlepszy żeński wokalny występ popowy”. Była także nominowana do zdobycia nagród w kategoriach „Nagranie roku” i „Piosenka roku” (za utwór „Chasing Pavements”).

W listopadzie 2010 roku Adele poinformowała, że druga płyta ukaże się w styczniu 2011 roku. Zdradziła także, że płyta będzie nosiła tytuł 21, co tak jak w przypadku pierwszego albumu miało nawiązywać do jej wieku. Jak mówiła: To będzie inna płyta niż "19" – będzie o tych samych rzeczach, ale przedstawionych w innym świetle. (...) Całkiem inaczej radzę sobie teraz z różnymi sprawami. Jestem bardziej cierpliwa, bardziej szczera, szybciej wybaczam i jestem bardziej świadoma swoich wad, nawyków i zasad. Pod koniec listopada Adele wydała pierwszy singiel zwiastujący nową płytę – „Rolling in the Deep”, który zadebiutował na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów.

 

24 stycznia 2011 roku ukazał się album zatytułowany "21". Jak sama przyznała, materiał na płytę napisała po zerwaniu ze swoim chłopakiem. Na krążku można usłyszeć inspiracje m.in. współczesną muzyką country, zaś zmiana brzmienia inspirowana była jedną z podróży autobusowych Adele w trakcie jej wcześniejszej trasy koncertowej. Jak opowiadała - podczas jazdy kierowca puszczał w radiu współczesną muzykę z Nashville, która była dla niej bardzo ekscytująca, ponieważ nigdy nie dorastała przy tego typu muzyce. Album zyskał bardzo dobre recenzje od krytyków muzycznych i osiągnął międzynarodowy sukces komercyjny, docierając do pierwszego miejsca list najczęściej kupowanych albumów w ponad 25 krajach na całym świecie!

15 lutego 2011r. wystąpiła podczas 31. ceremonii wręczenia nagród Brit. W trakcie gali tylko przy akompaniamencie fortepiana wykonała niezwykle emocjonalnie „Someone Like You”. Jak przyznała po gali: Pod koniec wykonywania tej piosenki byłam naprawdę rozemocjonowana, bo byłam przytłoczona tym wszystkim, tą wizją mojego byłego, wizją tego, że ogląda mnie w domu i będzie się ze mnie śmiał, bo wie, że płaczę przez niego. (...) Wtedy wszyscy wstali, co mnie przytłoczyło. Występ uznany był przez wielu krytyków muzycznych i obserwatorów za najlepszy podczas całej gali.

 

Pod koniec maja, w połowie amerykańskiej trasy koncertowej Adele Live, Adele traci głos z powodu infekcji gardła oraz zmęczenia. Niedługo później u piosenkarki rozpoznany zostaje krwotok ze strun głosowych, a artystce zalecane jest bezwzględne milczenie przez miesiąc. Tym samym musiała przerwać swoja trasę koncertową oraz wrócić do Londynu. W październiku Adele ponownie traci głos. Z powodu choroby odwołała swój występ na gali wręczenia nagród Q. Na przełomie października i listopada poddaje się zabiegowi mikrochirurgii struny głosowej, który wykonuje dr Steven Zeitels, profesor Harvard i dyrektor Centrum Operacji Krtani i Rehabilitacji Głosu w Massachusetts

 

“I don’t have time to worry about something as petty as what I look like” ~ Adele

Do grudnia 2011 album 21 został sprzedany w ponad 3,4 milionach egzemplarzy w samej Wielkiej Brytanii, gdzie został okrzyknięty najlepiej sprzedającą się płytą XXI wieku, pokonując płytę Back to Black Amy Winehouse. Adele została również pierwszą artystką w historii, która sprzedała trzy miliony swoich płyt w ciągu jednego roku kalendarzowego.

 

Po zakończeniu przerwy spowodowanej operacją, w lutym 2012 roku Adele powróciła na scenę występem podczas 54. ceremonii wręczenia nagród Grammy. W trakcie gali zaśpiewała piosenkę „Rolling in the Deep” oraz odebrała statuetki za wygraną we wszystkich kategoriach, w których była nominowana, tj.: „Nagranie roku”, „Piosenka roku” i „Najlepszy krótkometrażowy teledysk” (za utwór „Rolling in the Deep”), „Najlepszy solowy występ popowy” (za „Someone Like You”), „Album roku” i „Najlepszy popowy album wokalny"

 

Po ceremonii płyta "21" osiągnęła najwyższy tygodniowy wynik sprzedaży w historii notowania Nielsen SoundScan, osiągając pułap 740 tys. sprzedanych egzemplarzy. Oprócz tego, piosenkarka zdobyła także dwie Brit Awards za wygraną w kategoriach „Najlepsza brytyjska solistka” i „Brytyjski album roku

 

W październiku 2012 roku potwierdzono, że Adele jest odpowiedzialna za skomponowanie, napisanie i nagranie piosenki przewodniej filmu Skyfall opowiadającego o przygodach Jamesa Bonda. Utwór „Skyfall” został napisany przez piosenkarkę we współpracy z Paulem Epworthem, a jego nagranie odbyło się w Abbey Road Studios. 14 października singiel trafił na drugie miejsce brytyjskiej listy przebojów z wynikiem 92 tys. sprzedanych egzemplarzy oraz na ósme miejsce w notowaniu w Stanach Zjednoczonych, gdzie został sprzedany w ponad 261 tys. kopii. Ostatecznie singiel został sprzedany w ponad dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie. 

 

Utwór został nagrodzony Złotym Globem w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna” oraz Nagrodą Akademii Filmowej za wygraną w tej samej kategorii.

 

W grudniu Adele została uznana za „Artystę roku” według redakcji magazynu Billboard, zaś album 21 zyskał tytuł „Albumu roku”, dzięki czemu piosenkarka została pierwszym artystą, który wygrał w obu kategoriach dwa lata z rzędu. Występ piosenkarki z piosenką „Set Fire to the Rain” podczas 55. ceremonii wręczenia nagród Grammy zdobył statuetkę Grammy w kategorii „Najlepszy popowy występ solowy

Od 2011 roku Adele związana była z Simonem Koneckim. Lata 2013-2015 to czas, który Adele poświęciła całkowicie na życie rodzinne, głównie wychowywanie swojego synka. 19 października 2012 przyszedł bowiem na świat syn pary – Angelo James. 

 

W marcu 2017 Adele oświadczyła, że wzięła ślub. W kwietniu 2019 media poinformowały, że para jest w separacji, a we wrześniu 2019 Artystka złożyła dokumenty rozwodowe.

"I just call him Little Peanut” 

 

Adele o synku

23 października 2015 roku Adele opublikowała swój nowy singiel „Hello” zapowiadający jej trzeci album studyjny zatytułowany 25. Singiel ustanowił nowy rekord odtworzeń VEVO w ciągu 24 godzin, uzyskując liczbę ponad 27.7 milionów wyświetleń. „Hello” osiągnął certyfikat 100 milionów odtworzeń w pięć dni, pokonując „Wrecking Ball” Miley Cyrus, ustanawiając kolejny rekord. Utwór zajął pierwsze miejsce w Billboard Hot 100, gdzie utrzymał się 10 tygodni. 

 

Adele na koniec lutego 2016 roku wyjechała w trasę koncertową promującą jej trzeci krążek. Do 2 lipca 2017 roku Adele wystąpiła na 122 koncertach trasy. Ostatnie dwa koncerty z powodu problemów z głosem niestety musiały zostać odwołane, za co Adele ogromnie przepraszała.

 

Artystka podczas 59. ceremonii wręczenia nagród Grammy, która odbyła się 13 lutego 2017 roku zdobyła 5 statuetek w kategoriach: "Album roku", "Najlepszy wokalny album - pop", "Nagranie roku", "Najlepsza piosenka roku", "Najlepsze solowe wykonanie - pop". W pamiętny sposób Adele przełamała jedną ze statuetek czyniąc to z chęci podzielenia się nią z Beyoncee, której jest ogromną fanką. Nie obyło się bez łez, wzruszenia i charakterystycznego śmiechu Adele.

Adele po rozwodzie stosunkowo często widywana była na imprezach - między innymi na tej urodzinowej u Drake'a. Według plotek podobno spotyka się obecnie z brytyjskim raperem - Skeptą. Żadna ze stron nie potwierdziła jednak związku, dlatego wciąż pozostaje to w fazie domyśleń. 

 

Artystka pracuje obecnie nad czwartą płytą. Według doniesień tabloidów miała ona zostać wydana w listopadzie 2019 roku. Podawane są jednak różne terminy, m.in.: grudzień 2019 oraz wiosna 2020 r. Temat krążka pozostaje więc wielką niewiadomą. Z wcześniejszych wywiadów Adele wynika, że zatytułowany będzie prosto - "Adele".