ADELE POLSKA

„21” – Drugi album studyjny brytyjskiej piosenkarki Adele, wydany 24 stycznia 2011. Tytuł albumu, podobnie jak debiutanckiego 19, nawiązuje do wieku artystki w trakcie jego powstawania.

W 2012 roku album zdobył dwie nagrody Grammy w kategoriach Album of the Year oraz Best Pop Vocal Album. Ponadto Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji czterokrotnie uhonorowała dwa single pochodzące z albumu: „Rolling in the Deep” w kategoriach Record Of The Year, Song Of The Year i Best Short Form Music Video, a także „Someone Like You” w kategorii Best Pop Solo Performance. Album otrzymał także nagrodę BRIT Awards 2012 w kategorii Album roku, natomiast Adele otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza artystka.Płyta na całym świecie sprzedała się w nakładzie ponad 27 mln..

 

 

Lista utworów:

1. „Rolling in the Deep” (Adele Adkins, Paul Epworth) – 3:48

2. „Rumour Has It” (Adkins, Ryan Tedder) – 3:43

3. „Turning Tables” (Adkins, Tedder) – 4:10

4. „Don’t You Remember” (Adkins, Dan Wilson) – 4:03

5. „Set Fire to the Rain” (Adkins, Fraser T. Smith) – 4:02

6. „He Won’t Go” (Adkins, Epworth) – 4:38

7. „Take It All” (Adkins, Francis White) – 3:48

8. „I’ll Be Waiting” (Adkins, Epworth) – 4:01

9. „One and Only” (Adkins, Wilson, Greg Wells) – 5:48

10. „Lovesong” (Robert Smith, Simon Gallup, Roger O’Donnell, Porl Thompson, Lol Tolhurst, Boris Williams) – 5:16

11. „Someone Like You” (Adkins, Wilson) – 4:45

BONUS TRACK:

12. „If it hadn’t been for love” (Michael Henderson, Christopher Stapleton) – 3:09

13. „Hiding My Heart” (Adele Adkins, Tim Hanseroth) – 3:28

Adele - "21"

Rolling in the deep – pierwszy singel z albumu "21". Utwór został napisany przez Adele i Paula Epwortha. Utwór stał się pierwszym hitem Adele zajmując czołowe miejsca w kilkudziesięciu państwach. W marcu 2011 piosenka osiągnęła pierwszą pozycję w liście Hot Adult Top 40 Tracks, by już w maju 2011 zająć pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowej liście świata - Billboard Hot 100. W rezultacie Adele stała się pierwszą brytyjską artystką od czasu Leony Lewis w 2008 roku, która jednocześnie w tym samym tygodniu zajęła czołowe pozycje zarówno w Billboard Hot 100, jak i Billboard 200. W następnym tygodniu Adele pozostała na tej samej pozycji tym samym stając się pierwszym artystą brytyjskim od czasu powrotu Phila Collinsa w latach 1989-90 i pierwszą Brytyjką w historii, która utrzymała się dłużej niż jeden tydzień na 1. miejscu. W maju 2011 w Stanach Zjednoczonych utwór został sprzedany w 3 milionach cyfrowych kopii. Adele za tę piosenkę otrzymała trzy nagrody Grammy 2012 w kategoriach: Nagranie roku, Piosenka roku i Teledysk roku.

 

Data wydania: 29 listopada 2010r.

Format: Singel CD, Digital download

Gatunek: power pop, soul, blues, folk

Długość 3:48

Wytwórnia: XL Recordings

Produkcja: Paul Epworth

Ciekawostki: Rolling in the Deep jest przewodnim utworem w amerykańskim thrillerze „Jestem numerem cztery".

„Rolling in the deep”

Someone Like You – drugi singel Adele z albumu "21". Został wydany 24 stycznia 2011 roku, napisany jest przez wokalistkę oraz Dana Wilsona. Utwór został zainspirowany przeżyciami Adele. W wersji tekstowej piosenkarka opowiada o tym, że pogodziła się z zaistniałą sytuacją i zerwanymi więziami.

Adele zaśpiewała tę piosenkę na gali Brit Awards 2011. Po występie utwór otrzymał uznanie krytyków muzycznych i osiągnął pierwsze miejsce na listach w Wielkiej Brytanii, zajmując je najdłużej z utworów z ostatnich dziesięciu lat. Również w Irlandii utwór spędził na pierwszym miejscu sześć tygodni, co było rekordem w 2011 roku. Singel pojawił się na pierwszym miejscu także w Australii i Nowej Zelandii. W lipcu 2011 roku w Wielkiej Brytanii piosenka stała się pierwszym singlem dekady sprzedając się w milionowym nakładzie. 9 sierpnia 2011 utwór został wysłany do rozgłośni radiowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Tak jak poprzedni singiel (Rolling in the Deep), Someone Like You dotarł do szczytu listy Billboard Hot 100.

 

Data wydania: 24 stycznia 2011r.

Format: Singel CD, Digital download

Gatunek: pop, soul, blues

Długość: 4:45

Wytwórnia: XL Recordings

Produkcja: Dan Wilson, Adele Adkins

Ciekawostki: Za ten singel artystka odebrała nagrodę Grammy 2012 w kategorii Najlepsze solowe wykonanie Pop.

„Someone Like You”

 

"Set fire to the rain”- trzeci singel brytyjskiej piosenkarki Adele z jej drugiego albumu studyjnego zatytułowanego 21. Utwór został napisany przez Adele i Frasera T. Smitha. 4 lipca 2011 roku został wydany jako trzeci singiel w Wielkiej Brytanii, gdzie dotarł do #11 miejsca. Piosenka zajęła pierwsze miejsce w Polsce, Belgii i Holandii. Natomiast w Austrii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii, Niemczech i we Włoszech singiel uplasował się w pierwszej dziesiątce.

 

Data wydania: 4 lipca 2011r.

Format: Singel CD, Digital download

Gatunek: power pop, soul, blues

Długość: 4:02

Wytwórnia: XL Recordings

Produkcja: Fraser T. Smith

Ciekawostki: Piosenka została uhonorowana nagrodą Grammy 2013 w kategorii Najlepsze solowe wykonanie pop. Adele po raz pierwszy na żywo wykonała tę piosenkę 29 kwietnia w programie „Graham Norton Show

„Set Fire To The Rain”

 

"Rumour Has It" – piosenka brytyjskiej piosenkarki Adele z jej drugiego albumu studyjnego zatytułowanego 21. Została napisana przez Adele i Ryana Teddera, wokalistę grupy OneRepublic. Utwór został potwierdzony jako oficjalny czwarty singel z płyty. Adele wykonała go w programie The Jonathan Ross Show.

„Rumour Has It” jest jazzowo-perkusyjnym utworem, który Adele opisała jako „bluesowo-popowe przytupywanie”. Wyjaśniła, że piosenka nie była inspirowana mediami, tylko dotyczyła jej przyjaciół, którzy czasami wierzyli w plotki o jej zerwaniu z chłopakiem. „Rumour Has It” kontrastuje z inną piosenką napisaną przez Teddera a wyprodukowaną przez Jima Abbissa (Turning Tables).

 

Data wydania: 5 listopada 2011r.

Format: Singel CD, Digital download

Gatunek: pop, soul, jazz, blues

Długość: 3:43

Wytwórnia: XL Recordings

Produkcja: Ryan Tedder

Ciekawostki:Utwór promował serial The Lying Game wyprodukowany dla telewizji ABC.

„Rumour Has It"

Turning Tables – singel brytyjskiej piosenkarki Adele z jej drugiej solowej płyty zatytułowanej 21. Został napisany przez Adele i Ryana Teddera, lidera grupy OneRepublic, natomiast wyprodukowana przez Jima Abbissa.

Po zaśpiewaniu tego utworu przez Gwyneth Paltrow w popularnym serialu Glee piosenka uplasowała się na miejscu 63 listy Billboard Hot 100 i 60 listy Canadian Hot 100. Wykonanie znalazło się także w australijskiej liście (miejsce 83) oraz w UK Singles Chart (miejsce 62).

 

Data wydania: 5 listopada 2011r.

Format: Singel CD, Digital download

Gatunek: pop, soul, blues

Długość: 4:10

Wytwórnia: XL Recordings

Produkcja: Jim Abbis

Ciekawostki: Utwór został napisany w tonacji c-moll.

"Turning Tables”

Single z "21"